Skip navigation

Blender geometriák és használatuk Three.js-ben

Blender 2.8x és magasabb verziók

Ebben a fejezetben a Blender 2.80 és későbbi verzióinak használatával ismerkedünk meg. Ez a verzió jelentősen eltérő grafikus felülettel rendelkezik a korábbi, 2.7x verziókhoz képest. A korábbi verziók használatát nem tárgyaljuk.

Témakörök

Látványos 3D modellezést nem mindig tudunk elemi 3D objektumokból előállítani, a lapokból manuálisan történő építkezés pedig igen nehézkes, ha nem egy matematikailag jól leírható alakzatot akarunk készíteni. A játékprogramokban, filmtrükkökben látható geometriákat erre a célra kifejlesztett modellező programokkal készítik. Több ilyen is van, a drágább eszközöktől (3D Studio Max, Maya, ...) a nyílt forráskódú ingyenesig (Blender).

Mi  ez utóbbi programmal ismerkedünk meg, hozunk létre egyszerű geometriákat. A Three.js számos formátum olvasását meg tudja oldani, így a kiexportált eredményt be tudja tölteni és képes dolgozni vele. Természetesen nem tudunk a Blender használatba nagyon belemélyedni, de viszonylag gyorsan el tudunk jutni  szép eredményekig.

Első nekifutásra megismerkedünk a felszínhálók elhelyezésével és manipulációjukkal, valamint az exportálással. Egy későbbi anyagrészben anyagmintázatokat is a felszínmodellhez fogunk rendelni.

Blender vs Three.js

Valósághű animáció vs interaktív sebesség.

Fontos tisztázni az alapvető különbségeket a Three.js és a Blender céljai között. A Three.js alapvető feladata az interaktív modellezés, másodpercenként igen sok, akár 50-60 képkocka kiszámítása is szükséges lehet a folyamatos animációhoz. Ehhez kompromisszumokat kell kötnünk, például egyszerűsített megvilágítási modellel és árnyékolással tudunk csak dolgozni. A Blender fő célja az animáció készítés, amely esetében jóval összetettebbek a számítások a képkockák esetén, ami akár órákat is igénybe vehet. A Blender egyik fő funkciója a térbeli felszínhálók létrehozása, egyfajta digitális szobrászat, első körben ennek az alapjaival ismerkedünk meg.

Beüzemelés

A jegyzet elején bemutattuk a Blender telepítését és üzembe állítását. Tárgyaltuk azt is, hogy a megfelelő használatnak milyen hardveres előfeltételei vannak. Szükség esetén ezeket olvassuk át újra!

A lényeg röviden: Mindenképpen háromgombos/görgős egeret használjunk még laptop esetén is! Teljes, 101 gombos, a numerikus gombokat is tartalmazó billentyűzet is javallott! Laptophoz akár USB-s külső billentyűzetet is érdemes lehet csatlakoztatni.

Bevezető témakörök

Az alábbi funkciókkal ismerkedünk meg első lépésben.

  • Blender 3D nézet ablaka, nézőpont változtatása egérrel és numerikus billentyűkkel.
  • Új felszínhálók elhelyezése a színtérben, a 3D kurzor koncepciója. 'T' és 'N' panelek kapcsolása.
  • Egy vagy több objektum kijelölési lehetőségei.
  • Kijelölt objektumok térbeli mozgatása, forgatása, méretezése (skálázása). Szabadon, valamint globális és lokális főtengelyekre megszorítva.
  • Váltás Objektum (Object Mode) és Szerkesztő (Edit Mode) módok között.
  • Csúcspontok, élek, lapok kijelölési lehetőségei Szerkesztő módban.
  • Kijelölt elemek térbeli mozgatása, forgatása, skálázása.
  • Szerkesztő funkciók a 'T' panelen.
  • Példák.
  • Munka mentése, valamint exportálása Three.js által felhasználható formátumba.